wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206685

Zderzenie autobusu i samochodu osobowego - m.Liszki 2018-01-12
W dniu 12.01.2017 ok. godz. 17.50 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu autobusu z samochodem osobowym w m.Liszki.
Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- OSP Liszki, OSP Kaszów, OSP Kryspinów,
- GBA-Rt, GCBA-Rt z JRG-3.

Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki OSP Liszki stwierdzono, że doszło do zderzenia autobusu MPK i samochodu osobowego. W pojeździe osobowym zakręcono butlę z LPG. W wyniku zderzenia akumulator znajdował się poza pojazdem. Miejsce zdarzenia zabezpieczono pachołkami ostrzegawczymi oraz pojazdami pożarniczymi. Ruch drogowy został wstrzymany w obu kierunkach. W autobusie przebywał tylko kierowca, który nie doznał obrażeń. W wywiadzie z kierowcą MPK ustalono, że pasażerowie opuścili
autobus przed naszym przybyciem nie zgłaszając żadnych obrażeń. W samochodzie osobowym pozostawała kierująca. Miała uwięzione nogi. Poszkodowana była przytomna, kontaktowa. Po dotarciu do poszkodowanej dokonano ręcznej stabilizacji głowy utrzymując kontakt słowny. W wyniku badania urazowego stwierdzono u poszkodowanej: złamanie zamknięte przedramienia lewego, podejrzenie urazu miednicy, podejrzenie złamania kończyny dolnej lewej, poszkodowana przytomna. Na miejsce przybył ZRM, który koordynował działania medyczne. W międzyczasie ustabilizowano pojazd oraz wycięto środkowy słupek i usunięto lewe drzwi.

Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy PSP. Ponieważ osoba poszkodowana miała uwięzione nogi podjęto próbę odsunięcia fotela kierowcy do tyłu - co nie dało pozytywnych rezultatów. Odchylono oparcie fotela w celu nadania pozycji zbliżonej do leżącej. Następnie przy użyciu nożyc hydraulicznych odgięto dach pojazdu i odciągnięto deskę rozdzielczą przy użyciu rozpieraczy kolumnowych. Po uwolnieniu nóg poszkodowaną ewakuowano na deskę-nosze i wyciągnięto z pojazdu przez tylną klapę. Poszkodowaną przeniesiono do karetki pogotowia. Podczas wszystkich działań ranna była cały czas przytomna i kontaktowa.
Po dokonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję wrak samochodu został zabrany przez lawetę. Autobus MPK
odjechał z miejsca zdarzenia o własnych siłach. Plamę oleju silnikowego zasypano sorbentem i usunięto z jezdni wraz z innymi odłamkami. Jezdnię pozamiatano. Przywrócono ruch drogowy w obu kierunkach. Pojazd przekazano właścicielowi. Na tym akcję ukończono i wrócono do koszar.