wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206336

Kraków ul. Kolejowa 4-pożar wagonów kolejowych 2018-01-21
W dniu 21.01.2017r. o godz. 00:55 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o palących się wagonach w Krakowie przy ul. Kolejowej 4 w których mogą przebywać osoby bezdomne. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 3 zastępy PSP oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar dwóch wagonów kolejowych. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Po przeprowadzeniu rozpoznania uzyskano informacje od obecnych na miejscu pracowników PKP Energetyka, że z wagonu kolejowego wyszły 3 osoby i są poparzone. Działania PSP polegały na skierowaniu roty medycznej do trzech osób poszkodowanych celem udzielenia pomocy, podaniu dwóch prądów wody na palące się wagony. W związku z trudnościami z zaopatrzeniem wodnym na polecenie KDR zadysponowano na miejsce dodatkowe siły i środków. W trakcie prowadzonych działań uzyskano informację od osób poszkodowanych, że w płonących wagonach mogą znajdować się jeszcze dwie osoby oraz turystyczne butle gazowe. Osoby poszkodowane przebywały pod opieką ratowników PSP do czasu przybycia Pogotowia Ratunkowego. Przybyły na miejsce Zespoły Ratownictwa Medycznego, przejął osoby poszkodowane i po przebadaniu dwie z nich zabrał do szpitala. Po ugaszeniu pożaru, wprowadzono rotę z JRG 2 wyposażoną w kamerę termowizyjną z trzecią linią gaśniczą do środka osobowego wagonu kolejowego celem przeszukania i dogaszenia. W trakcie przeszukania odnaleziono zwęglone zwłoki dwóch osób, których tożsamości nie ustalono. W wagonie odnaleziono również trzy turystyczne butle gazowe, które schłodzono do temperatury otoczenia. Po ugaszeniu pożaru całość skontrolowano i nie stwierdzono zagrożenia.
W działaniach udział brało 8 zastępów, ogółem 28 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybył również Komendant Miejski PSP w Krakowie. Miejsce zdarzenia przekazano pisemnie Policji, która wyjaśni okoliczności pożaru.