poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.

Pożar domu w Świnczowie 2018-02-22
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar pomieszczenia na pierwszym piętrze domu jednorodzinnego. Doszło również do wybuchu gazu w tym pomieszczeniu od ulatniającego się gazu ze składowanych tam butli LPG 11kg /2szt./. Pożar został ugaszony przez właścicieli, którzy podczas gaszenia pożaru ulegli lekkiemu poparzeniu twarzy i dłoni. Przybyłe na miejsce zastępy OSP pomogły poszkodowanym osobom opuścić budynek oraz podali tlen jednemu z poszkodowanych. Dwie osoby znajdujące się na parterze /bez żadnych obrażeń/ same opuściły budynek przed przybyciem OSP. Dalsze działania OSP polegały na dalszym dogaszaniu, zadysponowaniu ZRM, wyniesieniu z pomieszczenia objętego pożarem dwóch butli z gazem i schładzaniu ich prądem wody.
Działania zastępów PSP polegały na podaniu tlenu drugiej poszkodowanej osobie, odłączeniu napięcia w budynku, sprawdzeniu i wtórnym przeszukaniu budynku z wykorzystaniem miernika CO i kamery termowizyjnej, a także na usunięciu z budynku nadpalonych materiałów i przelaniu ich wodą. W wyniku wybuchu uszkodzeniu uległa ściana zewnętrzna budynku znajdująca się pod oknem balkonowym. Również to na skutek przyrostu ciśnienia zostało uszkodzone i częściowo wypchnięte na zewnątrz. Osoby poszkodowane zostały zabrane przez ZRM do szpitala na obserwację. Na miejsce wezwano nadzór budowlany w celu oceny uszkodzeń budynku.