wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2205958

Wypadek tira na autostradzie A-4 2006-06-29
W godzinach porannych na odcinku autostrady A-4 pomiędzy Katowicami i Krakowem doszło do poważnego wypadku drogowego. Samochód ciężarowy przewozący trzodę chlewną i bydło zjechał z jezdni na pobocze i wpadł do przepustu kanalizacyjnego przebiegającego pod autostradą. Na skutek wypadku tego samochodu ludzie nie odnieśli obrażeń . Na miejsce akcji zadysponowano łącznie cztery zastępy straży pożarnej: GBA 2/20, GCBA 5/24, SDź, SOP. Na miejsce przybyli równeż: przedstawicel Państwowego Inspektora Weterynarii, Policja, pogotowie ratunkowe, służba autostrady, ciężka pomoc drogowa. W samochodzie przewożono 14 sztuk bydła ora 48 sztuk świń. Wypadek spowodował śmierć na miejscu 4 sztuk bydła, 21 sztuk świń oraz zranienia i cierpienie pozostałych zwierząt. Działania ratownicze polegały przede wszystkim na ewakuacji żywych zwierząt z leżącego w zagłębieniu terenowym i uszkodzonego samochodu. Zwierzęta były wyprowadzane oraz przenoszone dźwigiem, a następnie umieszczane w samochodach zastępczych podstawionych do ich transportu. Największe trudności powodowała ewakuacja zwierząt osłabionych oraz byków, któreswoją agresją stwarzały zagrożenie dla ratowników. Zwierzęta osłabione pojono wodą i schładzano ( dzień był upalny 29 st. C), byki natomiast spętano i ewakuowano do klatek z podwojoną asekuracją.
Akcję zakończyła ewakuacja i odtransportowanie zwierząt martwych oraz wydobycie oraz odholowanie uszkodzonego samochodu. Ruch na autostradzie z Katowic do Krakowa podczas tych działań był okresowo z konieczności blokowany co powodowało korki drogowe. Akcja trwała 7 godzin i 39 minut.