czwartek, 19 kwiecień 2018 r.

Wpadek na 425km A4 2018-04-02
W dniu 02.04.2018 roku do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na obwodnicy Krakowa w okolicach węzła Wielickiego. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 3 zastępy PSP oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na 425 km autostrady A4 doszło do wypadku 2 samochodów osobowych. Pojazdy w wyniku zdarzenia pozostały unieruchomione na jezdni utrudniając przejazd autostradą w kierunku Katowic. Pojazdami podróżowało łącznie 4 osoby. W wyniku zdarzenia dwie osoby podróżujące tym samym autem opuściły pojazd o własnych siłach. Kierowca drugiego pojazdu pozostawał z uwięzioną pasażerką w pojeździe. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy pomocy samochodów pożarniczych oraz stożków ostrzegawczych blokując całkowicie ruch w stronę Katowic. Ratownicy ewakuowali kierowcę pozostającego w pojeździe i prowadzili działania medyczne polegające na stabilizacji odcinka szyjnego oraz przeprowadzeniu wstępnego badania urazowego, założeniu opatrunku osłonowego na ranę głowy i zabezpieczeniu poszkodowanego na noszach typu deska. W tym samym czasie prowadzone były czynności przy użyciu specjalistycznych narzędzi hydraulicznych w celu wydobycia poszkodowanej uwięzionej w pojeździe. Po ewakuacji, poszkodowaną przejął Zespołów Ratownictwa Medycznego. Wszyscy poszkodowani zostali zabrani z miejsca zdarzenia do szpitala. Na miejsce przybył w tym czasie Oficer Operacyjny SSKM w Krakowie oraz radiowóz Policji. Oficer operacyjny przejął dowodzenie i po zapoznaniu się z podziałem zadań podtrzymał decyzje dotychczasowego KDR-a. W pojazdach odłączono akumulatory. Dodatkowo działania strażaków polegały na usunięciu uszkodzonych pojazdów na pobocze, zebraniu płynów eksploatacyjnych i oleju silnikowego przy pomocy sorbentu. Następnie jezdnię uprzątnięto z resztek po kolizji. Na tym działania zakończono a na miejscu zdarzenia został patrol Policji w celu dokończenia czynności wyjaśniających.