czwartek, 9 lipiec 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2805704

 

Kraków al.Słowackiego - Rozlana substancja chemiczna w budynku 2018-04-09
Zobacz zdjęcia (0)
W dniu 09.04.2018 ok. godz. 12.34 na nr alarmowy 998 zadzwoniła osoba informująca o rozlanym chlorze w pomieszczeniu technicznym basenu pływackiego znajdującego się w tym budynku.

Na miejsce zadysponowano niezwłocznie zadysponowano:
GBARt z JRG-1, GBARt z JRG-3, SLRR z Dowódcą JRG-3, SLRRChem z JRG-6

a następnie:
SLRR z Zastępcą Dowódcy SGRChem-Eko "Kraków 6"
SCRChem + przyczepa rat. chemicznegoz JRG-6
SLOp wraz z Komendantem Miejskim PSP oraz Naczelnikiem Wydz. Operacyjno-Szkoleniowego.

Po przybyciu na miejscu zastępu z JRG 1 i rozpoznaniu stwierdzono, że w układzie dezynfekcji wody do basenu doszło do rozszczelnienia pompy w wyniku czego rozlało się około 20l podchlorynu sodu. Po wywiadzie z pracownikiem budynku okazało się, że przed naszym przybyciem pracownicy ewakuowali ze strefy zagrożonej 10 osób i nikt nie doznał obrażeń. Substancja rozlana była tylko w pomieszczeniu uzdatniania wody, które było zamknięte. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, a na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kraków 6". Po przybyciu GBARt oraz SLRR z JRG3 podtrzymano poprzednie decyzje. Dokonano rozpoznania co do możliwości rozprzestrzeniania się zagrożenia. Ustalono, że w pomieszczeniu znajdowała się wentylacja mechaniczna, której wylot znajdował się na tarasie widokowym. Na miejsce przybywa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kraków 6", której załoga w ubraniach ochronnych typu PLASTIKLOS oraz w aparatach ODO dokonała pomiaru stężenia chloru przy pomocy urządzenia DRAGER CL2. Wyniki pomiarów: pomieszczenie uzdatniania wody-140ppm, wylot wentylacji na tarasie widokowym-0,15 ppm.
Na miejsce przybył Komendant Miejski PSP w Krakowie mł. bryg. Artur Nosek, który przejął dowodzenie. Ratownicy z Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kraków 6" ubrani w ubrania ochronne oraz aparaty ODO weszli do pomieszczenia, w którym znajdował się rozlany podchloryn sodu. Rozlaną substancję zebrano przy użyciu skimera ręcznego do pojemnika plastikowego. Posadzkę posypano sorbentem UNISAFE a pomieszczenie przewietrzono. Ponownie skontrolowano całe miejsce akcji nie stwierdzając zagrożenia. Miejsce zdarzenia przekazano zarządcy i polecono zabezpieczyć pomieszczenie, wentylując go przez co najmniej dwanaście godzin.


Zobacz zdjęcia (0)

 


Powrót do interwencji

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja