niedziela, 21 październik 2018 r.

Pożar domu w m.Zagacie 2018-05-15
W dniu 15.05.2018 o godz. 17.56 do SKKM z CPR-u wpłynęła formatka informująca o pożarze domu w m. Zagacie gm. Czernichów.
Niezwłocznie zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA-Rt oraz SD-30 z JRG-3,
- OSP Zagacie, OSP Czernichów, OSP Czułówek, OSP Wołowice, OSP Nowa Wieś Szlachecka (7 zastępów),
- SLRR z Oficerem Operacyjnym SKKM.

Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek OSP Czernichów oraz Wołowice stwierdzono, że z okna domu wydobywa się ogień oraz dym. Na balkonie budynku znajdowały się trzy osoby w tym jedna nieprzytomna. Sprawiono drabinę przystawną, po której strażacy ubrani w aparaty ODO w pierwszej kolejności sprowadzili osoby przytomne. Następnie ratownicy przy użyciu linki ratowniczej opuścili po drabinie osobę nieprzytomną. W wywiadzie ustalono, że przed przybyciem Straży Pożarnej sąsiedzi sprowadzili po drabinie matkę z dzieckiem od drugiej strony budynku, która była nieobjęta pożarem. Poszkodowanych przeniesiono w bezpieczne miejsce. Po wywiadzie okazało się, że poszkodowane są dwie osoby, a trzecia osoba, która przebywała na balkonie to był sąsiad, który pomagał właścicielom i nie doznał żadnych obrażeń. Przebadano właściciela- odzyskał przytomność, po przeniesieniu w bezpieczne miejsce - oparzenia części głowy II stopnia, oparzenia lewej dłoni, lewego kolana łydki oraz stopy III st, objawy zatrucia wziewnego. Podano tlen, założono opatrunki hydrożelowe, zabezpieczono folią termoizolacyjną. Przebadano również syna właściciela - przytomny, oparzenia II st prawego kolana oraz obydwu stóp, objawy zatrucia wziewnego, duszności. Podano tlen, założono opatrunki hydrożelowe. W międzyczasie odłączono prąd na cały budynek, potem przez balkon podano prąd wody w natarciu. W trakcie przybywania kolejnych jednostek OSP podano drugi prąd wody w natarciu przez drzwi wejściowe. Na miejsce przybyły trzy zastępy PSP z JRG3 oraz ZRM. Ustalono miejsce przebywania matki z dzieckiem, które znajdowały się u sąsiadów. ZRM przebadał obydwie osoby nie stwierdzając potrzeby przewiezienia do szpitala. Ratownicy medyczni przejęli również obydwie osoby poszkodowane. W międzyczasie zabezpieczono lądowisko dla LPR-u. Na miejsce przybył Oficer Operacyjny SKKM, który podtrzymał decyzję poprzedniego KDR. Po wylądowaniu śmigłowca jego załoga zabrała ciężej rannego do szpitala. Druga osoba również została zabrana do szpitala przez karetkę pogotowia. Pożar ugaszono oraz skontrolowano cały dom kamerą termowizyjną nie stwierdzając zarzewi okna. Spalone przedmioty wyrzucono na zewnątrz i przelano wodą. W celu ograniczenia strat popożarowych nadmiar wody po akcji gaśniczej usunięto przy użyciu łopat. Po dogaszeniu jeszcze raz skontrolowano cały budynek nie stwierdzając zagrożenia pożarowego.

W akcji ratowniczo-gaśniczej w sumie brało udział 11 zastępów PSP i OSP (48 ratowników). Działania trwały 2 godziny i 15 minut.