czwartek, 20 wrzesień 2018 r.

Zderzenie samochodu osobowego i ciężarowego - DW 780 Przeginia Duchowna - 5 osób rannych 2018-07-09
09.07.2018 godz. 02.10 do SKKM wpłynęła formatka z CPR-u " DW 780 - SKRET NA PRZEGINIE DUCHOWNA ZDERZENIE OSOBOWKI Z TIREM 5 OSOB ZAKLESZCZENI".

Na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA-Rt z JRG-3,
- SLRR z Oficerem Operacyjnym,
- OSP Przeginia Duchowna, OSP Czułówek, OSP Przeginia Narodowa, OSP Czernichów (5 zastępów).

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów /OSP Przeginia Duchowna, OSP Czułówek/ stwierdzono, że w przydrożnym rowie znajduje się wrak samochodu osobowego, natomiast kilkadziesiąt metrów dalej stoi samochód ciężarowy - TIR.
W czasie rozpoznania ustalono, że na skrzyżowaniu dróg samochód ciężarowy uderzył w prawy bok samochodu osobowego. Ustalono również, że we wraku samochodu osobowego znajduje się uwiezionych pięcioro młodych osób.
Równocześnie z pierwszymi zastępami na miejsce przyjechała pierwsza karetka pogotowia i ratownik ZRM przejął koordynację działań medycznych.
Przybyli na miejsce pierwsi strażacy bez użycia sprzętu wydobyli z wraku pojazdu pasażerkę, siedzącą na przednim siedzeniu i przekazali do ZRM. Młoda kobieta była w logicznym kontakcie, bez widocznych obrażeń, sama o własnych siłach przeszła do karetki. Do pozostałych w pojeździe osób skierowano ratowników /stabilizacja głowy i wsparcie psychiczne osób przytomnych/. Po przejeździe zastępów z PSP wprowadzono ratownika do pojazdu, który wraz z koordynatorem medycznym określili priorytety medyczne: drugą osobą ewakuowaną z pojazdu był kierowca(mężczyzna około 20 lat,nieprzytomny z zachowanym tętnem, słabnącym oddechem), trzecią osobą był pasażer siedzący na środku z tyłu (mężczyzna lat około 20, nieprzytomny, z zachowanym tętnem, niewydolnym oddechem, z oznakami centralizacji krążenia), czwartą osobą był pasażer siedzący z tyłu po lewej stronie (mężczyzna lat 20, nieprzytomny, z zachowanym tętnem i oddechem, z narastającymi krwiakami okularowymi, rozległymi obrażeniami głowy), piątą ostatnią osobą, która była ewakuowana była pasażerka siedząca po prawej stronie (kobieta lat około 18, przytomna, uskarżająca się na dużą bolesność lewej nogi(nogi uwięzione pod fotelem które udało się uwolnić poprzez odsunięcie siedzenia do przodu). Wszyscy poszkodowani ewakuowani byli przy pomocy noszy typu deska przy zachowanej stabilizacji głowy. Wydobycie tych czterech osób wymagało użycia sprzętu hydraulicznego /odcięcie obydwu prawych drzwi, przecięcie prawych słupków, nacięcie słupków lewych i odgięcie dachu na lewą stronę/.
W trakcie trwania akcji na miejsce przybywały kolejne karetki pogotowia. Poszkodowanych z pojazdów uwalniano bezpośrednio na deski i przekazywano do ZRM.
Po przekazaniu poszkodowanych ratownicy PSP uczestniczyli w działaniach medycznych, wspomagając ratowników ZRM.