poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.

Kraków - al.Pokoju - Groźny wypadek na placu budowy 2018-12-11
W dniu 11.12.2018 ok. godz. 17.00 do SKKM wpłynęła formatka z CPR-u "z 6-ciu metrów spadł pracownik - nie można do niego dojść".
Niezwłocznie na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, SLRt z JRG-1,
- SLRR - Oficera Operacyjnego SKKM wraz z Miejskim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego,
- SRWys ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego z JRG-3,

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań. Od obecnych na miejscu pracowników firmy budowlanej uzyskano informację, że z wysokości około 6 metrów, przez jeden z otworów w betonowej płycie stropowej spadł pracownik. Osoba poszkodowana znajdowała się około 6 metrów poniżej poziomu gruntu. Była przytomna, w pełni kontaktowa, uskarżała się na ból pleców związany z upadkiem. Jeden z pracowników firmy budowlanej zabezpieczał poszkodowanego już przed przybyciem PSP. W pierwszej fazie działań rota medyczna podjęła próbę dotarcia do osoby poszkodowanej. Po uzyskaniu wskazówek od pracowników budowy rota dotarła do poszkodowanego i przystąpiła do udzielania KPP. Przybyły na miejsce Miejski Koordynator ratownictwa medycznego PSP przejął działania medyczne. Z uwagi na znacznie utrudnione możliwości ręcznej ewakuacji poszkodowanego zadysponowano na miejsce zdarzenia zastęp SRwys z JRG 3. Do czasu przyjazdu SRwys rota medyczna zabezpieczyła osobę poszkodowaną. Przybyły na miejsce SRwys po ustaleniu możliwych opcji ewakuacji poszkodowanego, poprosił o zadysponowanie SCD 28.5. Do czasu przybycia SCD na miejsce, pracownicy budowy zdemontowali metalowy płot, aby umożliwić optymalny podjazd samochodem pożarniczym. Ratownicy wysokościowi z JRG 3 zabezpieczyli poszkodowanego w noszach kubełkowych. Przy użyciu funkcji "Dźwig" w SCD ewakuowano poszkodowanego z miejsca w którym się znajdował i przekazano obecnemu na miejscu ZRM.