niedziela, 17 luty 2019 r.

Kryspinów gm.Liszki - zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym 2019-01-28
W dniu 28.01.2018 o godz. 13.48 do SKKM wpłynęła formatka z CPR-u "PRZY BIEDRONCE - ZDERZENIE POJAZDÓW, 2 OS. RANNE, ZDERZENIE Z CIĘŻĄRÓWKĄ"
Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG-3, OSP Liszki, OSP Kryspinów.

Po przyjeździe na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono,że doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch pojazdów. W momencie naszego przybycia na miejscu obecne było OSP Kryspinów i OSP Liszki oraz jeden pojazd ZRM. Ratownicy z ww. OSP prowadzili działania medyczne, które polegały na udrażnianiu dróg oddechowych osobom poszkodowanym oraz przygotowywali narzędzia hydrauliczne w celu wykonania dostępu do poszkodowanych. W pojeździe znajdowały się dwie kobiety obie zapięte psami (tak wynika z relacji świadka zdarzenia druhny OSP Kryspinów, która udzielała pierwszej pomocy w środku, a która najechała na to zdarzenie). Obie kobiety z pilną potrzebą ewakuacji.
Nasze działania polegały w pierwszym momencie na wsparciu działań ratowników medycznych. Strażacy osłonili pasażerkę kocem oraz "szybą holmatro", a następnie przy użyciu rozpieracza ramieniowego usunęli drzwi od strony pasażera wykonując dostęp do osoby poszkodowanej. W tym czasie koordynator działań medycznych podjął decyzję o ewakuacji kierowcy na deskę oraz przeniesieniu do pojazdu ZRM. Na miejsce dotarł drugi zespół ZRM. Obecny na miejscu lekarz po kontroli parametrów życiowych pasażerki podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji. Strażacy wraz z ratownikami medycznymi wydobyli z pojazdu kobietę przez drzwi kierowcy, umieszczając ją na desce i przenosząc do pojazdu ZRM. Dalsze nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. OSP Liszki przejechało do miejscowości Liszki w celu zablokowania DK 780 na skrzyżowaniu i przekierowaniu ruchu na drogę w kierunku miejscowości Piekary. Natomiast OSP Kryspinów udało się na rondo w Kryspinowie, blokując zjazd z ronda na DK 780. Na miejsce przybyła Policja w wydziału ruchu drogowego, która rozpoczęła swoje działania. Po skończeniu samochód marki Fiat Panda został przemieszczony na pobocze drogi. Samochód ciężarowy natomiast został odholowany przez drugi pojazd na sztywnym holu. Miejsce działań zostało uprzątnięte , a wycieki z pojazdów zneutralizowano. Na tym działania zakończono. Pojazdy przekazano użytkownikowi oraz Policji i wrócono do koszar.