wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2207411

Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie. 2019-06-30
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera Operacyjnego SKKM.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia otrzymano informację od funkcjonariuszy policji, iż jest poszukiwany mężczyzna, który nie wrócił do domu od poprzedniego dnia. Prowadząc dalsze rozpoznanie ustalono, że druhowie w asyście psa policyjnego przeszukują pobliski las w obszarze od szkoły podstawowej w Kryspinowie w kierunku kamieniołomu - obszar poszukiwań zrealizowano na obszarze ok 25 ha, jednak pies policyjny nie podjął tropu. Z kolejnych informacji uzyskanych od policji wynikało, że mężczyzna choruje na cukrzycę i może być nieprzytomny. W działaniach wykorzystano kamerę termowizyjną, lecz nie odnaleziono poszukiwanej osoby. W rejonie remizy OSP Kryspinów Dowódca akcji koordynował poszukiwania. Na miejsce zadysponowano dodatkowe SIS, m.in. SGRW JRG 3 "Kraków 3", GPR OSP Goszcza. Kolejne informacje otrzymane od rodziny poszukiwanej osoby wskazywały na możliwość przebywania w Jaskini Kryspinowskiej. Pomimo, iż pies policyjny nie podjął tropu przy otworze jaskini, postanowiono przeszukać jaskinię. Dokonano analizy mapy jaskini. Dowódca SGRW JRG 3 wprowadził ratowników do środka. W pobliżu otworu wejściowego znaleziono plecak osoby poszukiwanej, co potwierdziły informacje policji. Dowódca SGRW wydał polecenie ratownikom, którzy pozostali na zewnątrz przygotować zestaw do leczenia hipotermii, nosze jaskiniowe oraz sprzęt wysokościowy niezbędny do transportu. Teren wokół otworu został oświetlony, a na miejsce zadysponowany ZRM. Ratownicy przeszukujący jaskinię w jednym z bocznych korytarzy w odległości ok. 50 m od otworu wejściowego i na głębokości ok. 4 m odnaleźli poszukiwanego. Był on przytomny, spowolniały, osłabiony z objawami hipotermii w stopni pierwszym, uzyskano informację że poszukiwany wszedł do jaskini około godziny szóstej rano poprzedniego dnia. W wywiadzie ustalono przewlekłe schorzenie kardiologiczne oraz wykluczono cukrzycę. Wykonano badanie urazowe nie stwierdzając urazu. W miejscu odnalezienia zastosowano ogrzewanie ciałami ratowników. Po ok. 15 minutach ogrzewania w asyście dwóch strażaków zaginiony został przemieszczony do sali głównej jaskini gdzie zastosowano folie termiczne, koce, ogrzewacze chemiczne oraz ogrzewanie ciałem ratowników. Ponadto podano ciepłą herbatę oraz batony energetyczne w celu wzmocnienia przed dalszym transportem. Parametry funkcji życiowych i informacje z wywiadu przekazano drogą radiową ratownikom ZRM. W międzyczasie przygotowano jaskinię do transportu, - zbudowano stanowiska i układy ratownicze do wyciągania. Wprowadzono dodatkowych ratowników do miejsc wymagających większego wsparcia podczas przemieszczania ewakuowanego. Po ogrzaniu poszkodowanego w związku z poprawą jego stanu zrezygnowano z transportu w noszach. Założono uprząż jaskiniową oraz kask z oświetleniem i w asyście dwóch ratowników wyprowadzono do otworu, gdzie oczekiwał ZRM. Po przekazaniu osoby działania zakończono. W sumie akcja trwała 3,5 godziny.