wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2207807

Michałowice - zderzenie dwóch pojazdów na DK7 2019-08-29
W dniu 29.08.2018 ok godz. 06.05 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał informacje o zderzeniu dwóch pojazdów (autokaru z samochodem osobowym). Na miejsce zadysponowano:
- OSP Michałowice, OSP Wilczkowice, OSP Więcławice,
- GBA-Rt, GCBA-Rt z JRG-7,
- GBA-Rt z JRG-5,
- SLRR z Oficerem Operacyjnym.

Po przybyciu na miejscu zdarzenia obecny już był ZRM, który najechał na wypadek podczas przewozu pacjenta. Wypadek polegał na zderzeniu czołowym samochodu osobowego (Golf Kombi) z autokarem – jezdnia zablokowana w obu kierunkach. Podczas rozpoznania ustalono, że w samochodzie osobowym są uwięzione dwie osoby, natomiast w autokarze znajdowało się czterech pasażerów oraz kierowca – nikomu nic się nie stało. W trakcie rozpoznania dojechały dwa kolejne ZRM. Działania JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy użyciu stożków ostrzegawczych oraz samochodów pożarniczych
- stabilizacji samochodu przy użyciu klinów
- odłączeniu akumulatora
- zbudowaniu linii gaśniczej
- wykonaniu dostępu do poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego
- przyjęciu LPR
Wszystkie działania medyczne od samego początku akcji prowadził ZRM. Po wyciągnięciu poszkodowanych z pojazdu pomagano pogotowiu w opatrywaniu i wentylacji rannej kobiety (lat 24). W dalszym działaniu kobietę przetransportowano do karetki ZRM, która udała się do szpitala. Następnie wraz z ZRM przetransportowano kierowcę Golfa (lat 24) do LPR. Po odjeździe ZRM przystąpiono do kierowania ruchem drogowym. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez policję i zabraniu pojazdów przez pomoc drogową usunięto pozostałości powypadkowe, a rozlane płyny posypano sorbentem. Następnie przywrócono normalny ruch drogowy. Na tym działania zakończono.