wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206614

Michałowice - poważny wypadek na DK 7 2019-10-10
W dniu 10.10.2019 do SKKM wpłynęła formatka " Tir potracił człowieka. Wjechał w autobus." Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- OSP Michałowice, OSP Więcławice, OSP Wilczkowice,
- GBA-Rt, GCBA-Rt z JRG-7,
- SLRR z Oficerem Operacyjnym.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania stwierdzono wypadek ciągnika siodłowego wraz z naczepą z autobusem komunikacji miejskiej. W momencie przybycia na miejsce jednostek OSP najciężej poszkodowany kierowca autobusu opatrywany był przez świadków zdarzenia na przejściu dla pieszych - na jezdni. Pozostali lżej poszkodowani (3 kobiety i 1 mężczyzna) przebywali na trawniku obok jezdni. Z relacji świadków wynikało, iż autobusem podróżowało około 20 osób, które częściowo oddaliły się z miejsca zdarzenia przed przybyciem JOP. Trasa w obu kierunkach była zablokowana. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Po przybyciu na miejsce kolejnych zastępów kontynuowano udzielanie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Teren działań oświetlono. Przygotowano lądowisko dla LPR. Po przybyciu na miejsce ZRM przejęło opiekę nad rannymi. Jednocześnie zabezpieczono pojazdy przed przemieszczaniem, odłączono akumulator w autobusie, skontrolowano wycieki płynów eksploatacyjnych - brak zagrożenia. Rozpoczęto kierowanie ruchem na trasie E7 w sposób naprzemienny. Policja prowadziła swoje czynności dochodzeniowe. Po zabraniu poszkodowanych do szpitala (w sumie 5 osób) i zakończeniu działań dochodzeniowych Policji trasa w obu kierunkach została odblokowana. Ciągnik siodłowy z naczepą odjechał na pobliski parking, a autobus został odholowany przez MPK S.A. Prowadzono również działania zabezpieczające uszkodzony słup sygnalizacji świetlnej, aż do czasu przybycia zarządcy drogi. Teren działań uprzątnięto, zagrożenie zlikwidowano.