czwartek, 9 lipiec 2020 r.

Kraków ul. Zwierzyniecka - Pożar w Filharmoni Krakowskiej 2020-02-06
W dniu 06 lutego 2020 r. do SKKM wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu Filharmonii Krakowskiej przy ul. Zwierzynieckiej. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG 1, zastępy z JRG 2 oraz z Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono silne zadymienie na poddaszu budynku. Zabezpieczono teren prowadzenia działań taśmami oraz pojazdami pożarniczymi, w wyniku rozpoznania ustalono, że przy kominie wentylacyjnym widoczny jest ogień. Po sprawieniu drabiny mechanicznej od strony ulicy Zwierzynieckiej oraz wprowadzeniu jednego prądu wody przez klatkę schodową na poddasze obiektu KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Z kosza drabiny mechanicznej podano prąd wody na pokrycie dachu, równocześnie ratownicy z linią gaśniczą poprowadzoną wewnątrz obiektu dotarli do źródła ognia i zlokalizowali pożar na wysokości przewodu wentylacyjnego i okna dachowego. Z budynku wyprowadzono dwóch pracowników firmy prowadzącej prace remontowe, którzy nie wymagali udzielenia pomocy medycznej. Jednocześnie od strony ulicy Smoleńsk sprawiono drabinę mechaniczną z JRG nr 2 i sprawiono zasilanie wodne z wykorzystaniem przybyłych na miejsce dodatkowych sił i środków. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło zasilanie energii elektrycznej w obiekcie. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do miejscowych prac rozbiórkowych blachy oraz drewnianych elementów więźby dachowej i na bieżąco monitorowano ich temperaturę za pomocą kamery termowizyjnej. Pomieszczenia poddasza oddymiono przy użyciu wentylatora elektrycznego, a następnie skontrolowano detektorem gazowym na obecność tlenku węgla. Na miejsce przybyli Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, Naczelnik Wydziału Operacyjno -Szkoleniowego oraz dyrektor naczelny obiektu i kierownik robót z firmy prowadzącej remont filharmonii. Po zakończeniu działań gaśniczych w asyście Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dokonano oględzin w budynku. Podczas działań, pod nadzorem Policji i Straży Miejskiej, wyłączono z ruchu ulicę Zwierzyniecką w kierunku Alei Trzech Wieszczy. W działaniach udział brało 11 zastępów PSP w działania zaangażowanych było 37 strażaków.

BR