sobota, 11 lipiec 2020 r.

Zakrzówek - ewakuacja rannej kobiety. 2020-02-22
W dniu 22.02.2020 ok godz. 16.55 otrzymano informację o osobie rannej, która znajduje się na półce skalnej Zalewu Zakrzówek. Kobieta doznała urazu głowy wskutek uderzenia w nią spadającego odłamku skalnego.

Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SRt z JRG-2
- SGRW "Kraków 3" - Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG-3

W celu jak najdokładniejszej lokalizacji miejsca zdarzenia skontaktowano się z osobą zgłaszającą. W rozmowie telefonicznej mężczyzna, który przebywał z ranną kobietą dokładnie określił swoją lokalizację. To pozwoliło jadącym na ratunek na dużo szybsze dotarcie na miejsce i udzielenie pomocy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono miejsce postoju pojazdów pożarniczych przy pomocy stożków ostrzegawczych. Po zabraniu sprzętu ratownictwa wysokościowego oraz zestawu medycznego PSP R1, ratownicy udali się na miejsce wskazane w zgłoszeniu (półka skalna na północnej ścianie zalewu Zakrzówek). Po nawiązaniu kontaktu słownego ze zgłaszającym udano się na miejsce wypadku. Dojście do miejsca zdarzenia odbywało się ścieżką w trudnym terenie po stromym zboczu. W wyniku rozpoznania ustalono, że poszkodowana została kobieta lat 23 - uderzona odłamkiem skalnym w głowę. W wyniku przeprowadzonego badania urazowego stwierdzono:
obrażenia głowy, podejrzenie urazu kręgosłupa oraz stan wychłodzenia. Poszkodowana cały czas przytomna. Udzielono pomocy zgodnie z procedurami KPP. W trakcie udzielania pomocy osobie poszkodowanej, na miejsce zdarzenia przybyła SGRW z JRG-3, która wykonała na zboczu tzw. poręczówkę na długości ok. 40m. Z uwagi na niebezpieczny teren zdecydowano się na ewakuację osoby poszkodowanej na desce w noszach wannowych, zabezpieczoną dodatkowo linką ratowniczą. Następnie po wyciągnięciu ranną przekazano do karetki ZRM. W trakcie dojścia do miejsca zdarzenia ratownicy musieli przeciąć kłódkę w płocie okalającym zalew. Po zakończeniu akcji KDR poinformował o tym firmę, która odpowiada za stan ogrodzenia na teren Zakrzówka.
Na tym działania zakończono.