piątek, 29 maj 2020 r.

Wypadek w miejscowosci Czajowice na DK 94. 2020-04-01
W dniu 01.04.2020r. o godz. 2: 15 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Czajowice na DK 94. Z treści zgłoszenia wynikało, że samochód wjechał w dom, a w pojeździe uwięziona jest osoba poszkodowana. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG 5, Oficer Operacyjny oraz zastępy OSP z pobliskich miejscowości. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono wypadek samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym z naczepą. Po zderzeniu samochód ciężarowy staranował ogrodzenie oraz częściowo garaż zatrzymując się na budynku mieszkalnym. Samochód osobowy znajdował się częściowo na chodniku oraz w przydrożnym rowie. Działania przybyłych na miejsce pierwszych zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu sprzętu hydraulicznego oraz wykonaniu oświetlenia terenu akcji. Ustalono, że w samochodzie osobowym znajdują się uwięzione i nieprzytomne 3 osoby poszkodowane. Przystąpiono do wycinania fragmentów pojazdu celem wydobycia poszkodowanych. Równocześnie skontrolowano stan zdrowia kierowcy samochodu ciężarowego, któremu udzielono wsparcia psychicznego. Po uwolnieniu poszkodowanych ze zniszczonego samochodu osobowego zostali oni przekazani pod opiekę ratowników Pogotowia Ratunkowego. Pomimo prowadzonych na miejscu zdarzenia czynności resuscytacyjno – krążeniowych dwóch pasażerów poniosło śmierć na miejscu. Trzecia osoba podróżująca samochodem osobowym z ciężkimi obrażeniami została zabrana przez LPR. Dodatkowo na miejsce zdarzenia zadysponowano samochód ciężki ratownictwa technicznego z JRG 2 przy pomocy którego odciągnięto samochód ciężarowy od budynku. Ustalono, że konieczna będzie stabilizacja fragmentu zniszczonej ściany i podparcie stropu garażu. Dowódca akcji zadysponował zastęp z JRG 5, który przywiózł drewno do stemplowania uszkodzonego stropu. Następnie po przyjeździe Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz eksperta nadzoru budowlanego wydano decyzję o możliwości dalszego użytkowaniu budynku. Na miejsce przybył również prokurator, biegły sądowy oraz Policja, która prowadziła swoje czynności. Na miejscu obecnych było 10 zastepów i 40 ratowników.

KR-P