niedziela, 24 styczeń 2021 r.

Pożar pomieszczenia technicznego w szpitalu. 2020-11-23
W dniu 22.11.2020 o godzinie 19.05 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie z WCPR o pożarze w pomieszczeniu technicznym Szpitala im. Rydygiera w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA i JRG7 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren objęty działaniem ratowniczym. W wyniku rozpoznania oraz od pracownika firmy podwykonawczej ustalono, że pali się pomieszczenie wydzielone kratą z części korytarza technicznego, zlokalizowane w kondygnacji podziemnej Szpitala. We wskazanym pomieszczeniu znajdują się dwa pojazdy typu Melex. Do pomieszczeń prowadzi zjazd techniczny po pochylni. Zadysponowano dodatkowe siły i środki. Do zadymionej części kondygnacji podziemnej, wprowadzono dwie roty wyposażone w kamerę termowizyjną, sprzęt burzący oraz gaśnice proszkowe. Ze względu na charakter zdarzenia zdecydowano o podaniu w pierwszym rzucie użyciu gaśnic proszkowych oraz śniegowych. Wprowadzono, kolejną (trzecią) rotę do korytarza technicznego celem kontroli rozprzestrzeniania się zadymienia w kierunku części szpitalnej kompleksu budynków. Celem ograniczenia rozprzestrzeniania dymu, ustawiono wentylator elektryczny od strony części szpitalnej. Jednocześnie prowadzono pomiar stężenia tlenku węgla w niezadymionej części. Po częściowym ugaszeniu gaśnicami palących się pojazdów, wprowadzono rotę z prądem wody, celem dogaszenia palących się i tlących elementów wyposażenia wnętrza. Rozpoczęto oddymianie pomieszczeń technicznych oraz korytarzy. Zadymienie nie dostało się do głównego budynku Szpitala. Na miejsce wezwano Policję celem nadzoru nad pogorzeliskiem. W działaniach udział brało 8 zastępów PSP, Policja.
AK