czwartek, 25 luty 2021 r.

Pożar mieszkania os. Na Skarpie 2020-12-28
W dniu 26.12.2020 o godzinie 08.34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie wpłynęło zgłoszenie z WCPR o pożarze dachu koło komina na os. Na Skarpie 19 w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA i JRG7 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce teren działań zabezpieczono pojazdami pożarniczymi. Dojazd do miejsca zdarzenia był utrudniony z uwagi na źle zaparkowane samochody. W trakcie rozpoznania ustalono, że z dachu budynku w okolicach pierwszej klatki wydobywa się niewielka ilość dymu. Po wejściu do środka udano się na poddasze gdzie nie stwierdzono oznak pożaru. Przez wyłaz dachowy ustalono, że dym wydobywa się z kanału wentylacyjnego. Rozpoczęto sprawdzanie drzwi do mieszkań (od ostatniego piętra) pod kontem podwyższonej temperatury. Zlokalizowano w ten sposób, tylko jedno mieszkanie nr 8 w którym rozgrzane drzwi świadczyły o pożarze.
Działania JOP polegały na:
- otwarciu siłowym drzwi do mieszkania oraz pootwieraniu okien na klatce,
- zamontowaniu kurtyny dymowej w drzwiach z równoczesnym wprowadzeniem zabezpieczonych ratowników z nawodniona linią gaśniczą i kamera termowizyjną,
- gaszeniu i równoczesnym oddymianiu mieszkania.
W trakcie prowadzonych działań gaśniczych odnaleziono osobę poszkodowaną w pokoju na łóżku przykryta kołdrą. Podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji do strefy bezpiecznej przed budynkiem. Starsza kobieta nieprzytomna z zachowanymi funkcjami życiowymi, rozpoczęto udzielanie pierwszej pomocy. Kobieta została przekazana ZRMed z zachowanymi funkcjami życiowymi.
Po trzech minutach w pomieszczeniu w którym doszło do pożaru, (kuchnia) odnaleziono kolejną osobę poszkodowaną z widocznymi oznakami zgonu będącego następstwem pożaru (brak funkcji życiowych, oparzenie dużej powierzchni ciała - II stopień). Ciało denata było przez długi czas poddane wysokiej temperaturze w pomieszczeniu intensywnie zadymionym. Odstąpiono od medycznych działań ratowniczych po konsultacji z obecnym na miejscu ZRMed.
- odłączeniu dopływ prądu i gazu do mieszkania,
- oddymianiu pomieszczenia przy pomocy wentylatora,
Przybyłe na miejsce Pogotowie Gazowe podjęło decyzję o zdemontowaniu licznika w mieszkaniu oraz odcięciu dopływu gazu w całej klatce. Obecne na miejscu Pogotowie Energetyczne potwierdziło odłączenie zasilania energetycznego do mieszkania. W działaniach gaśniczych nie było możliwości użycia drabiny mechanicznej, ponieważ okna mieszkania znajdowały się od strony trawiastego skweru (brak możliwości wjazdu).
Mieszkanie wraz z ciałem denata przekazano na piśmie Policji w celu ich dalszych procedur dochodzeniowych.
Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Miejski w Krakowie- st.bryg. Knapik Paweł
Na tym działania zakończono.